Základní škola Zbůch

Plán výchovného poradenství pro 2. stupeň ZŠ na školní rok 2023/2024

srpen

• Příprava plánu práce VP

• Příprava nástěnky (přijímací zkoušky na SŠ, volba povolání-průběžně doplňována)

září

• Kontrola platnosti vyšetření žáků v PPP (zda jsou vyšetření platná pro nový školní rok, případné upozornění rodičů na možnost nového vyšetření)

• Předání žádostí o IVP zákonným zástupcům žáků s SVP a zajištění potřebné dokumentace

• vypracování PLPP (spolupráce s třídními učiteli) pro žáky s potřebou prvního stupně podpůrných opatření, případně poskytnutí pedagogické intervence

• vypracování  IVP pro žáky s doporučením z PPP či SPC

•   vytvoření přehledu žáků s SVP

• Informace vyučujícím o nových žácích na 2. st. (šestá třída) – dle potřeb učitelů

• Zajištění informačních materiálů SŠ a SOU ve spolupráci s ÚP v Plzni

• Informace žákům a rodičům (pomoc při řešení výchovných či výukových problémů, konzultační hodiny)

• Návštěva INFIS Plzeň (pro žáky 9. třídy)

• Setkání s rodiči žáků 6. třídy (informace k funkci VP, ke službám ŠPZ)

říjen

• Návštěva DEPO2015 – Posviť si na budoucnost (pro žáky 9. třídy)

• Návštěva Veletrhu perspektivy řemesel Stod (pro žáky 9. třídy)

• setkání výchovných poradců na ÚP Plzeň – upřesnění informací o platné legislativě

• beseda k volbě povolání - ÚP Plzeň – pro žáky 9. tříd, předání Atlasů škol

• Pedagogická rada za 1. čtvrtletí

• Prospěch žáků (informování zákonný zástupců v případě zhoršeného prospěchu)

• Volba povolání - základní informace zákonným zástupcům na třídních schůzkách, dle zájmu individuální konzultace se žáky a zákonnými zástupci

• Přijímací řízení- informace o přijímacím řízení, žáci se zájmem o talentové zkoušky odevzdají přihlášky do 30. 11. (pomoc s vyplněním přihlášek)

prosinec

• Péče o talentované žáky (aktualizace údajů, konzultace se zákonnými zástupci dle potřeby a zájmu)

• zhodnocení nových PLPP (zda jsou podpůrná opatření dostatečná)

• Prevence záškoláctví (kontrola absence žáků)

leden

• Pedagogická rada za 2. čtvrtletí (předložení zprávy VP o dosavadním plnění plánu a předpokládaných činnostech)

• Upřesňování zájmů vycházejících žáků o studium na středních školách (konzultace se žáky a jejich zákonnými zástupci dle zájmu)

• příprava žáků na talentové zkoušky (vyučující příslušných oborů, individuálně)

• konání talentových zkoušek v termínech příslušných SŠ

únor

• Přijímací řízení – informace k vyplnění přihlášek, pomoc s vyplněním přihlášek, potvrzení prospěchu na přihláškách

• žáci odešlou přihlášky na SŠ do požadovaného data

• Doplnění evidence žáků se SVP a žáků nadaných (zajištění aktualizaci údajů, případné doplnění)

březen

• předání zápisových lístků žákům/ zákonným zástupcům

• Poradenství v potřebných případech (jednání se zákonnými zástupci žáků – dle potřeby / zájmu)

duben

• Přijímací řízení – příprava žáků na přijímací řízení (jednotná přijímací zkouška na SŠ)

• dle potřeby pomoc žákům / zák. zástupcům s odvoláním v případě neúspěchu

• Pedagogická rada za 3. čtvrtletí (předložení zprávy VP o dosavadním plnění plánu a předpokládaných činnostech)

• Prospěch žáků (informovat zákonné zástupce žáků o mimořádném zhoršení prospěchu)

květen

• Přijímací řízení – pomoc s přihláškami do 2. kol přijímacího řízení

• Prevence záškoláctví (kontrola absence a způsobu omlouvání zákonnými zástupci)

• Prezentování nabídky PPP Plzeň na psychologické poradenství Profi – kariérové poradenství pro žáky 8. tříd

červen

• Pedagogická rada za 4. čtvrtletí (předložení zprávy VP o dosavadním plnění plánu a předpokládaných činnostech)

• zhodnocení intervencí, PLPP a jejich případné úpravy pro další školní rok

• zhodnocení IVP ve spolupráci s ŠPZ

• Evidence výsledků přijímacího řízení (pro výroční zprávu ZŠ)

• Hodnocení plnění plánu VP (vyhodnocení)

Průběžné úkoly výchovného poradce:

• Po celý školní rok spolupracuje s třídními i ostatními učiteli, koordinuje s nimi postupy ohledně žáků, vede evidenci žáků s SVP a další dokumentaci VP, spolupracuje se zákonnými zástupci žáků, s vedením školy

• spolupracuje na vytváření a hodnocení Plánů pedagogické podpory

• Spolupracuje se středními školami, vede evidenci středních škol a odborných učilišť

• Poskytuje poradenskou činnost dle dohody pro žáky a jejich zákonné zástupce osobně, popřípadě e-mailem

• Na nástěnce aktuálně informuje o možnostech studia na SŠ a SOU, o přijímacích zkouškách či možnostech přípravy na zkoušky

• Zajišťuje aktuálně vydané seznamy SŠ a SOU a zapůjčuje je žákům

• Po přijímacích zkouškách vede evidenci o počtech žáků přijatých a nepřijatých na SŠ               a SOU, radí neúspěšným uchazečům další postupy (další kola přijímacího řízení apod.)

• Předává informace ostatním pedagogickým pracovníkům – dle potřeby

• Řeší výchovné a výukové problémy

• Spolupracuje s PPP v Plzni, SPC a SVP v Plzni, sociálním odborem, ÚP v Plzni

• Plán výchovného poradenství se může změnit s ohledem na mimořádné situace